poniedziałek, 21 maja 2012

Brytyjskie imprezy 2012

Bycie osobą niepełnosprawną albo rodzicem niepełnosprawnego dziecka w Polsce wymaga nauczenia się "załatwiania" czy "wychadzania" praktycznie wszystkiego, co niepełnosprawnemu jest niezbędne do jakiego takiego funkcjonowania, a nieraz i do przeżycia. Rozwinięcia zdolności organizacyjnych. Opanowania pisania podań i wniosków. Organizowania akcji 1%. Odwoływania się od durnych decyzji. Załatwiania rehabilitacji. Targowania się ze sprzedawcami sprzętu.

Jeśli rodzice są obrotni i mają masę czasu i energii, nie jest jeszcze tak źle. Jeśli jednak nie, system nie pomoże, nie wyjdzie naprzeciw. Nie żeby nie było specjalistów. W Polsce brakuje przede wszystkim dobrze zaprojektowanego systemu informacji. Rodzice dowiadujący się po raz pierwszy o niepełnosprawności dziecka czują się całkowicie zagubieni i nie wiedzą, gdzie się zwrócić. Trudno połapać się w gąszczu przepisów, warunków do spełnienia, wzajemnie wykluczających się opcji bardziej lub mniej możliwych. Ileż my sami dowiedzieliśmy się i/lub załatwiliśmy tylko dzięki wsparciu ze strony poznanych przez internet rodziców innych dzieci z SMA!

W takiej Wielkiej Brytanii, kraju od setek lat stabilnym, kładzie się dużo większy nacisk na samodzielność i samowystarczalność osób niepełnosprawnych. Nie wydaje się przy tym, żeby jakościowo rehabilitacja na Wyspach stała na wyższym poziomie niż w Polsce. Jednakże osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom dużo łatwiej uzyskać kompleksową informację. Informacje są na stronach internetowych Narodowej Służby Zdrowia i każdego urzędu gminnego, ulotki są do wzięcia w każdej przychodni. Na regularnych wystawach i targach dla osób niepełnosprawnych ofertę swoją przedstawiają producenci sprzętu i akcesoriów, pośrednicy, firmy dokonujące przeróbek mieszkania i samochodu, specjalistyczne biura podróży, organizacje charytatywne przyjmujące wnioski o pomoc dla osób niepełnosprawnych – ba, stoisko ma nawet brytyjski Urząd Podatkowy, gdzie urzędnicy objaśniają, jakie ulgi i dodatki należą się osobom niepełnosprawnym i jak je otrzymać.

Imprezy takie odbywają się co kilka miesięcy – a żeby nie być gołosłownym, oto kalendarium do końca tego roku:
Czy ktoś się wybiera?